Sour Smurfs
Your favorite HARIBO Smurfs have gone sour! Each famous character has a light sugar coating for even more Smurfy fun!
The same Smurf shapes as the classic, with a sour coating for a tangier bite. Prefer them sweet? Browse all Haribo Smurfs.
Ingredients
Glucose syrup (from wheat or corn), sugar, gelatin, dextrose (from wheat or corn), contains less than 2% of: citric acid, malic acid, calcium citrate, sodium malate, carnauba wax, colored with fruit juice, artificial and natural flavors, blue 1.
May contain: wheat, traces of milk.
Nutritional Information
Serving Size: 7 pieces (32g)
| Energy | 460kJ (110kcal) |
| Fat | 0g |
| of which saturated | 0.1g |
| Total Carbohydrates | 26g |
| Sugars | 15g |
| Protein | 2g |
| Sodium | 20mg |
Weight: 110g
Best by:
Sour Smurfs
Your favorite HARIBO Smurfs have gone sour! Each famous character has a light sugar coating for even more Smurfy fun!
The same Smurf shapes as the classic, with a sour coating for a tangier bite. Prefer them sweet? Browse all Haribo Smurfs.
Ingredients
Glucose syrup (from wheat or corn), sugar, gelatin, dextrose (from wheat or corn), contains less than 2% of: citric acid, malic acid, calcium citrate, sodium malate, carnauba wax, colored with fruit juice, artificial and natural flavors, blue 1.
May contain: wheat, traces of milk.
Nutritional Information
Serving Size: 7 pieces (32g)
| Energy | 460kJ (110kcal) |
| Fat | 0g |
| of which saturated | 0.1g |
| Total Carbohydrates | 26g |
| Sugars | 15g |
| Protein | 2g |
| Sodium | 20mg |
Weight: 110g
Best by:
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.49
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.49
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.49
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.49
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$2.49
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
$3.29
- Unit price
- / per
In stock
$2.99
- Unit price
- / per
In stock
Ingredients & Nutritional Information
Information about ingredients and nutritional values are displayed here to reflect our current products. We recommend you to compare this information with the information on the packaging of the orders that you receive. Any variations will be due to potential transition periods, as a result of new information by the manufacturers.